Yüzme Öğrenmenin Kolay Yolları

Çoğumuz için sadece yaz aylarında ya da tatilden tatile hatırlanan yüzmek yılın her mevsimi, pek çok ortamda yapılabilecek son derece faydalı ve keyifli bir spordur.

Neden Yüzme Öğrenelim

Öğrenebileceğim ya da çocuğuma öğretebileceğim birçok şey varken neden yüzme diyebilirsiniz? Çünkü yüzmenin öncelikle hayat kurtaran bir tarafı vardır. Her yıl birçok çocuk havuzlarda ya da denizde oyun oynarken kazara boğulmaktadır. Bu kazaların yıkıcı sonuçlarından kaçınması için yüzmeyi öğrenmek bir gerekliliktir. Bunun yanında yüzmek son derece keyifli ve sağlığımıza her yaşta katkı sunan özel bir spordur.

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin spor olduğu kadar omurga ve eklemler için bir tedavi anlamı da taşıdığını burada belirtmeli. Hamilelik boyunca rahatça yapılabilecek ve hekimlerce yapılması tavsiye edilen tek spor dalıdır. Yüzmek başta omuz ve kol kasları olmak üzere vücuttaki tüm kasları dengeli bir şekilde, eklemlere yüklenmeden çalıştırarak güçlenmesini sağlar. Bunu yanında yüzmek ister denizde ister havuzda olsun insanın kendisi ile baş başa kalarak dinlenmesine olanak tanır, terapi etkisi yaratır. Tabi buna insanın spor yaptığında salgıladığı mutluluk hormonunu da eklemek gerekir.

Yüzme Öğrenmenin Aşamaları

Yüzme öğrenmenin püf noktası var mıdır denirse, aşamaları vardır denilebilir.

Bunları kısaca söyle belirtebiliriz:

  • Sudan korkmamayı öğrenmek
  • Su üzerinde kalmayı öğrenmek
  • Suda nefes almayı öğrenmek
  • Su içerisinde hareket edebilmeyi öğrenmek

Tüm bunlar, hem çocuklar hem de yetişkinler bakımından sırasıyla başarıldığında yüzmenin ne kadar keyifli bir uğraş olduğu da anlaşılacaktır.

Anne Babalara Öneriler

Bebekler anne karnında iken bir sıvı içerisinde bulunurlar. Ve bu sıvı içerisinde hareket ederken yüzmeyi aslında doğal olarak öğrenirler. Ancak dünyaya gözlerini açtıktan sonra sudan uzaklaştıkları için bu yeteneklerini yitirirler. Gerçekte birçok bebek çok küçükken bile suyun üzerinde kolayca kalabilir, su altında nefesini tutmayı öğrenebilir. Burada anne babalara asıl görev düşüyor. Bebeklerinin doğumundan itibaren onları suya yakın ve suyla barışık tutarlarsa çocuklarının yüzmesini de kolaylaştırmış olurlar. Eğer çocuğunuz sudan korkuyor ve istemiyorsa onu zorlamak yerine ikna etmeyi ve yavaş yavaş alıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir