Şık Hediye Kutusu Nasıl Yapılır?

Hediye vermek ve almak çok hoş şeylerdir. İnsanların birbirlerini düşündüklerini gösterir. Özellikle doğum günü, yıl dönümü gibi özel günlerde hediye vermek gerekir, bir anda içinde gelerek verilen hediyeler ise daha anlamlıdır. Bir diğer anlamlı olan şey ise el emeği hediyedir. Hediyeyi kendiniz yaptıysanız karşı taraf manevi anlamda çok daha fazla sevinir. El emeği hediyeye de el yapımı bir hediye kutusu yakışır. Pratik bir şekilde çok şık hediye kutuları yapabilirsiniz, dışarıdan almak yerine hediyeyi vereceğiniz kişinin zevkine uygun bir görünüm tasarlayabilirsiniz.

Malzeme Seçimi

Öncelikle hediye kimin için hazırlanacak bu belirlenmelidir. Erkek içinse çiçekli, çok renkli paketler uygun olmaz. Kadınlarda daha canlı renkler, çiçekler, kalpler kullanılabilir. Kişinin özelliği de önemlidir. Eğer sevgiliye yapılacaksa kalpli bir kutu hazırlanabilir. Birde ebat önemlidir, burada da içine ne konulduğuna bakılır. İçindeki hediyeye uygun bir paket hazırlanabilir. Fakat çok da belli edilmemelidir. Paketleme malzemeleri tuhafiye, hediyelik eşya satan dükkanlar veya kırtasiyelerden bulunabilir.

Gerekli malzemeler;

  • Renkli desenli kağıtlar
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Kurdele
  • Karton
  • Mukavva
  • El işi kağıtları
  • Kese kağıdı

Bu malzemeleri bulmak oldukça kolaydır, isteğe göre renk ve desenler seçilebilir. Malzeme seçiminden sonra yapım aşamasına geçilir.

Şekillendirme Aşaması

Önce kağıt veya karton neyden yapacaksanız düz bir şekilde kesin ve katlama talimatlarını uygulayın. Hediyenin boyutuna göre kesme işlemini yapabilirsiniz. Kağıdı 3,4 parça şeklinde katlayarak kat izlerini oluşturun, bu sayede pileli bir görünüm elde etmiş olursunuz. Kutu hazırlarken hazır kutu satın alıp üzerini kağıtlarla veya kese kağıdıyla da kaplayabilirsiniz, daha rahat olur. Özellikle kese kağıdı son zamanlarda çok moda olmuştur.

Fiyonk Yapımı

Fiyonk hediye paketinin olmazsa olmazıdır. Üstüne büyük veya küçük bir fiyonk koymak çok daha şık görünmesini sağlayacaktır. Kağıdı dörde katlayın ve katladığınız kısımların açık uçları aşağıda kalacak şekilde küçük kısımları kıvrımlar halinde kesin. Ardından makas ile fiyonku kıvırın. Keserken yarım yarım ilerleyin ki her yeri eşit olsun.

Güzel Dilekler

Son olarak hediye kutunuzun üstüne güzel dilekler yazan bir ufak not iliştirmeyi unutmayın, onu da iplerle fiyonka bağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir