Doğru Deniz ve Havuz Ürünleri Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz geldi mi herkesin aklına denize veya havuza girmek gelir, çünkü serinlemenin ve yazın keyif yapmanın en kolay halidir. Çok paralar verip tatil beldelerine gitmeye de gerek yoktur, mükemmel koylar, denizler, havuzlar ülkenin her yerinde bulunmaktadır. Özellikle çocuklar için simit, kolluk, can yeleği olmazsa olmazdır. Yetişkinlerde de palet, deniz gözlüğü, burun klipsi, kulak tıkacı, şnorkel gibi deniz ve havuz ürünleri sıklıkla tercih edilir. Peki, alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yüzmeyi yeni öğrenen çocuklar için;

Deniz ürünleri arasında yüzmeyi yeni öğrenenlere en çok alınan can yeleğidir. Özellikle küçük çocuklara uygun olan bir üründür. Alırken boyuna, vücudu sıkıp sıkmamasına ve havada tutup tutmamasına mutlaka bakılmalıdır. 1-5 yaş aralığında farklı ölçülerde üretilmiş modeller mevcuttur. Fiziksel gelişimine göre bir yelek seçilmelidir, bacakları daha serbest kalmalıdır ki yüzmeyi daha rahat öğrenebilsin.

Palet

Yüzme paleti özellikle iyi yüzücüler ve açık denize açılanlar tarafından tercih edilir. Kişinin daha hızlı yüzmesine de yardımcı olur.

Alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Ayakları hafif bir şekilde sarmalıdır, büyük olan modeller ayağa kramp girme riskini arttırır
  • Eğer eğitim amaçlı alıyorsanız kauçuk kısa palet almalısınız, bu tarz modellerde ayak kasları güçlenir ve vuruşlarda hatalar azalır
  • Profesyonel bir yüzücüyseniz hp yüzme paleti modelini tercih edebilirsiniz. Deniz dışında havuz içinde uygundur
  • Serbest dalış için palalı ve kapalı, scuba dalış içinde split paletler tercih edilmelidir
  • Güçlü bacaklar için ağır, geniş, kısa palalı ve açık paletler, zayıf bacaklar içinde daha hafif ve split paletler tercih edilmelidir.

Şu da unutulmamalı havuz ve deniz için yüzme paletleri farklı olarak satılmaktadır.

Deniz Gözlüğü

Denizin derinliklerini daha iyi ve canlı görmek istiyorsanız ya da su içinde gözlerinizi açamıyorsanız yüzücü gözlüğü kullanabilirsiniz. Önce seçenekleri inceleyin çünkü farklı yüzücü ihtiyaçları için farklı modeller ve ebatlar vardır. Görünürlük önemlidir, oval cam yapısı genelde sorun yaratmaz. Ancak havuzda kullanacaksanız çevresel görünüşü engellemeyecek bir model tercih etmelisiniz. Bunun dışında renk, ayarlanabilirlik de çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir