Çocuk için Doğum Günü Hediyeleri Nasıl Seçilir

Çocuk için Doğum Günü Hediyeleri Nasıl Seçilir?

Hayatımızın anlamı çocuklarımız için alınacak hediyeler söz konusu olduğu zaman herkes daha dikkatlidir. Bunun sebebi ise, hem çocuğun seveceği hem de eğitici ve çocuğun gelişimine faydalı olmasının gerektiğidir. Ayrıca bir önemli etken de doğum günü hediye alınacak çocuğun yaşıdır. Yaşına uygun hediye seçmek gerekir.

Hangi Yaşa Hangi Hediye Alınır?

Hediye alınacak çocuğun yaşına göre hediye seçenekleri şunlardır;

1 ve 2 yaş arası çocuk: Bu yaştaki çocuklara görsel zekayı geliştiren oyuncaklar en uygun seçim olacaktır. Bunun yanı sıra yumuşak kumaş oyuncaklar da tercih edilebilir. Bu yaşta çocukların görsel zekası gelişime açık olduğundan renkli kartlar, üzerinde rakamlar olan kumaştan küpler ve renkli halkalar en uygun hediyeler olacaktır.

3 ve 4 yaş çocuk: Bu yaşta çocuklar ayaklanır ve oyuncaktan çok etrafta bulunan objeleri merak eder. Etrafta bulunan objeleri tanıması şart. Onları tanıdıktan elledikten sonra merak kalmayacaktır. Bu aşamada oyuncaklar devreye girer. Renkli ve resimli kitaplar ve büyük boy legolar bu yaştaki çocuk hediyesi için en uygun oyuncak olacaktır.

5 ve 6 yaş çocuk: En meraklı oldukları ve en çok soru sordukları zamanıdır bu yaşlar çocukların. Bu yaşlarda çocuklara beceriye yönelik oyuncaklar alınabilir. Ve artık okuma kitabı alma vakti de gelmiştir. Yeni okumaya başlayacağı bir yaş olduğu için büyük yazılar ile yazılmış kitap alınabilir.

Tabi ki bunların yanında her zaman alınabilecek hediye çocuğa uygun kıyafettir. Bu her yaşta çocuğa uygun bir hediyedir.

Çocuk Hangi Hediyeyi Beğenir?

Çocuğun nasıl bir hediyeyi beğeneceğini anlamak için çocuğu tanımak ve öncesinde gözlemleyip nelerden hoşlandığını bilmek gerekir. Görme imkanınız yoksa öncesinden ebeveynlerinden tüyo alabilirsiniz. Her çocuk farklı şeylerden hoşlanır, fakat hediye olunca bazen ne olduğunun onun için pek anlamı olmaz. Bu yüzden hediye seçerken büyüklerin düşünerek ve çocuğun gelişmişine uygun hediye seçmesi oldukça önemlidir.

Yumuşak Oyuncaklar Nelerdir?

Küçük yaşta çocuklara alınacak yumuşak oyuncakları sıralamak gerekirse şu şekildedir;

  • Ayıcık ve peluş oyuncaklar
  • Kumaştan üretilmiş kitaplar
  • Silikon ve sağlığa uygun oyuncaklar
  • Her çocuğa en güzel hediye gelişimine katkı sağlayan hediyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir